پاورپوینت گروه درمانی گشتالت (105 اسلاید) کتاب جرالد کوری

دسته بندي : پـاورپـوینت » روانشناسی
پاورپوینت گروه درمانی گشتالت  (105 اسلاید) کتاب جرالد کوری

مقدمه:
درمان گشتالت به وسیله پرز و همسرش لورا در سال 1940 گسترش یافت.
هدف گشتالت درمانی:                  
در گروه فراهم آوردن زمینه ای برای افزایش آگاهی اعضا از تجارب و عملکردشان می باشد.
رویکرد گشتالت را به خاطر تمرکز زیاد بر اینجا ، اکنون ،انتخاب فرد، و پذیرش مسئولیت می توان رویکرد وجودی به حساب آورد.
همچنین به خاطر تاکید بر چگونگی ادراک افراد،نقش افراد خلق تجارب و سازمان بخشیدن به خود و دنیای پیرامونشان می توان آن را رویکرد پدیدار شناختی دانست. تمرکز گشتالت درمانی بر تجارب مراجع در زمان حال و موانع موجود بر سر راه آگاهی فرد می باشد.

تعریف و ریشه: گشتالت، یک واژه آلمانی است که واژه کاملا مترادفی در زبان انگلیسی ندارد. شکل بندی، ساخت، الگوی یگانه یا کل سازمان  یافته معنی دار از جمله واژههایی هستند که تقریبا همان معنا را دارند. کلمه گشتالت به معنی این است که یک کل، چیزی بیشتر و یا متفاوت از مجموع اجزای آن است.

سازماندهی قسمتهای جزئی، ساختاری را خلق می کند که ویژگی خاص خود را دارد. در خصوص ادراک یا تجربه کردن، معنا یا اهمیتی را به محرک وارده می افزاییم. این کار از طریق مزیت دادن به الگوهای خاص یا گشتالتهایی که ما آنها را شکل میدهیم، صورت میگیرد.

روانشناسی گشتالت، اساسا بر فرایند ادراک یا یادگیری تاکید می نماید. گشتالت درمانی، از نظر فلسفی، شکلی از “فلسفه وجودی” است. فلسفه وجودی، میخواهد بداند که مردم وجود بی واسطه خود را چگونه تجربه میکنند؛ در حالی که روانشناسی گشتالت میخواهد بداند.

فرض بر این است که افراد برای رسیدن به استقلال وخود  مختاری باید آن چه را که از گذشته بر عملکر کنونی شان تاثیر گذار است. مشخص کرده و با به تجربه در آوردن کشمکش ها و اتفاق های گذشته در زمان حال سطوح آگاهی خود را افزایش داده و به کلیت و یکپارچگی دست پیدا کند   ظرفیت خود نظم بخشی و کنار آمدن با مشکلات را پیدا خواهد کرد

دسته بندی: پـاورپـوینت » روانشناسی

تعداد مشاهده: 141 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.pptx

فرمت فایل اصلی: pptx

تعداد صفحات: 105

حجم فایل:337 کیلوبایت

 قیمت: 4,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل